skip to main | skip to sidebar

Śladami bursztynowych kupców

Wyprawa

sobota, 2 kwietnia 2016

Poděbrady






Autor: mirka o 23:23 Brak komentarzy:
Nowsze posty Starsze posty Strona główna
Subskrybuj: Posty (Atom)
e-mail: m.stroinska@op.pl

AUSTRIA w obiektywie, z okazji DNI KULTURY POLSKIEJ W WIEDNIU

O mnie

mirka
Kilka lat temu, rozpoczęłam przedsięwzięcie, którego założeniem, jest przemierzenie szlaku bursztynowego na piechotę. Na podstawie publikacji naukowej i mapy z tejże pokonałam prawie 2000 kilometrów, docierając do Aquileia. Informacje w języku polskim, języku niemieckim i języku włoskim znajdują się na stronie / Auskunft darüber finden Sie in der Polnischen, Deutschen und Italienischen Sprache auf der Seite / Tutte le informazioni sull’impresa in polacco, tedesco e italiano si trovano sul sito:
Wyświetl mój pełny profil
MALOWANE SŁOŃCEM, DESZCZEM I WIATREM

SZLAK BURSZTYNOWY

Szlak bursztynowy, to inaczej drogi stałych kontaktów handlowych, które wiodły z Akwilei nad Adriatykiem, na północ Europy, na bursztynodajne wybrzeże Bałtyku: Zatokę Gdańską lub Półwysep Sambijski. Zanim główny szlak handlu bursztynem wiódł z Aquileii przez Carnuntum, oraz Vindobonę (Wiedeń / Austria) i Brigetio (Komárom / Węgry), wcześniej wędrowano przez Lentię i Lauriacum, w pobliżu przepraw przez Dunaj.
Dawne szlaki handlu bursztynem, omijały przeszkody terenowe wiodąc wzdłuż dolin rzecznych, przełęczy górskich lub przejść między bagnami. Były przedłużeniem dróg bitych lub kutych w skałach na terytorium państwa rzymskiego. W miejscach wykopalisk, znajdowano sam bursztyn oraz ozdoby z niego wykonane, i przedmioty, które przypuszczalnie służyły wymianie na ten surowiec (rzymskie naczynia metalowe, ceramiczne i szklane, klamry do pasa, paciorki, monety).
Szlak bursztynowy, nie tylko obsługiwał zaopatrzenie Rzymian w złoto Północy, ale wzdłuż niego handlowano także innymi towarami, takimi jak: pierze, futra i skóry, ryby, miód i wosk.
Aquileia, czyli dawny ośrodek handlu i obróbki bursztynu, a także wytwórczości szklarskiej, była miastem skąd bursztynowi kupcy wyruszali po „złoto Północy”. Na trasie szlaku powstawały i rozwijały się osady. W celach handlowych i jako podarunki z terenu Cesarstwa Rzymskiego, napływały do nich różne towary, w tym delikatne ozdoby ze złota, srebra i brązu, jak i luksusowe naczynia ceramiczne i szklane. Dawny szlak bursztynowy łączył w ten sposób, społeczności oddalone od siebie o setki kilometrów.

Fotografie

Promocja polskiej prezydencji na Szlaku Bursztynowym

Wyprawa z okazji jubileuszu rzymskiego miasta Emona - Ljubljana

Na szlaku handlu bursztynem

Archiwum bloga

  • ►  2010 (4)
    • ►  lutego (1)
    • ►  sierpnia (3)
  • ▼  2016 (1)
    • ▼  kwietnia (1)
      • Poděbrady